728×90 Banner

Gölbaşı’nda ‘Buzağılar Ölmesin’ Konferansı

0 344

Gölbaşı Kaymakamlığı Konferans Salonunda düzenlenen konferansa, Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği başkanı Sırrı Öztürk, Adıyaman Veteriner Hekimler Odası Başkanı Orhan Öztürk, Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler ile ilçedeki Klinisyen Veteriner Hekimler katıldı.

-SON YILLARDA, YILLIK OLARAK  500 BİN HAYVAN İTHAL EDİLDİ

Konferans öncesinde Gölbaşı Kaymakamı Mutlu Köksal’ı ziyaret eden yetkililer, proje hakkında bilgi vererek destek istedi.

Konferansta, Türkiye’de son yıllarda ortalama olarak yıllık 500 bin hayvan ithal edildiği belirtilerek, iç tüketimin nüfusla birlikte artması da her geçen yıl bu rakamın katlanarak gitmesine sebep olduğu ancak istatistiklere göre 1 yaşına gelmeden kaybedilen buzağı sayısı da ortalama 500 bin civarında olduğu, kayıpların yoğun olarak yaşandığı dönem ise 0-3 aylık dönem olarak işaret edildi.

-TÜRKİYE’DE BUZAĞI ÖLÜM ORANI ÇOK YÜKSEK

Ayrıca yabancı ülkelerde buzağı ölüm oranı çok düşük olduğu ülkemizde ise bu oranın çok yüksek belirtilerek,  bu nedenle gerek et fiyatlarının, gerekse et ithalatının her geçen gün artmakta olduğu ve kaybolan bu milli servetin yerine konması için buzağı ölümlerinin mutlaka minimum seviyeye indirilmesi gerektiği hakkunda görüş alış verişinde bulunuldu.

Konferansta, Dicle Üniversitesi Veteriner fakültesi öğretim üyeleri  “Buzağı ishallerinin tedavi ve korumasındaki kritik noktaları”ve“ Buzağı beslenmesi” konulu eğitim seminer verdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.