728×90 Banner

Adıyaman’da bayramın vazgeçilmez lezzeti: ‘Bayram taplaması’

0 449

Kentte uzun yıllardır evlerde un, süt, kabartma tozu, susam, şeker, tuz, maya karışımından yapılan, kırsal bölgede tandırda, şehir merkezlerinde ise fırınlarda pişirilen “bayram taplaması”, misafirlerin damaklarını şenlendiriyor.

Adıyaman’da fırın ustaları, bayrama günler kala çevre illerin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerden aldıkları siparişleri yetiştirmek için yoğun emek harcıyor.

Kızgın ateşin önünde nar gibi kızaran taplamalar, bayramda misafirlere isteğe göre hem kurabiye hem de tatlı olarak ikram ediliyor.

“Yılın 12 ayı boyunca bu ayı bekliyoruz

Taplama ustası Hacı Atıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayramın yaklaşmasıyla işlerinin yoğunlaştığını, bayram taplamalarının siparişlerini yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Taplamanın Adıyaman’daki evlerin olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Atıcı, şöyle konuştu:

“Taplama, bayramda gelen misafirlere ikram edilir. Eskiden kuru pasta rağbet görürken son zamanlarda taplama yoğun ilgi görüyor. Tuz, şeker, susam ve çöreklisi olmak üzere tüm çeşitleri mevcuttur. Sağlık açısından oldukça faydalı içerisinde her türlü vücuta faydalı olan baharatlar vardır.  Farklı illerden bin 500 tona yakın taplama siparişi aldık. Yıl boyunca bu ayı bekliyoruz. ”

Taplamanın un, süt, kabartma tozu, susam şeker, tuz, maya karışımından yapıldığını anlatan Atıcı, şöyle konuştu:

“Hamuru yoğurduktan sonra yumak haline getiriyoruz. Daha sonra hamuru iyice açıyoruz. Yaklaşık bir saat içerisinde taplama hazırlanıyor. Müşteriler, oldukça rağbet gösteriyor. Adıyamanlı olup da farklı illerde yaşayan hemşerilerimize de gönderiyoruz. Taplamada katkı maddesi olmadığı için çok tercih ediliyor.”

Müşterilerden İbrahim Barış Can Tabakçı ise bu bayramın diğer bayramlardan farklı olduğunu söyledi.

Kovid-19 salgını dolayısı ile bayramlarda misafir kabul edemediklerini ve misafirliğe gidemeyeceklerini belirten Tabakçı, kendilerinin bu lezzeti çok sevdiğini söyledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.