728×90 Banner

Adıyaman’ın gururu, Google’nin onuru oldu

0 232

 

Adıyaman’da yaşayan siber güvenlik uzmanı Mustafa Ceylan, dünyanın en çok tıklanan sosyal video sitesi olan youtube’nin veri açığını bularak, Google’nin onur listesine girerek Türkiye’nin gururu oldu.

Onur listesine adını tabiri caizse altın harflerle yazdıran Ceylan, yaklaşık 400’ü aşkın kişinin arasında türk olması da ayrı bir gurur yaşatıyor.

CV’si bayağı kabarık olan Ceylan, bundan önceki çalışmasında da LCW olarak bilinen ünlü şirketin veri tabanındaki açığı bularak yetkililere iletip şirketin gizli belgelerinin de bir başka hackerin eline geçmesine engel oldu.

Şirket yetkililerince Ankara’ya davet edilen Ceylan, salgın dolayısı katılamadı, yetkililer ise kendisine ulaştırdığı 5 bin liralık hediye çeki ile ödüllendirdi.

Mustafa Ceylan Ajansımıza yaptığı açıklamada, yaklaşık olarak 15 yılı aşkın süredir bilgisayar dünyasında olduğunu söyledi.

Amacının alışveriş veya online ortamda yer alan bilgilerin kötü niyetlerin insanlarının önüne geçmek olduğunu aktaran Ceylan, ” küçük yaşlardan beridir bilgisayar ile aram iyidir. Bu işi severek yapıyorum, aslında karmaşık olan kodlar bir tabaktaki çerez gibi geliyor. Bu zamana yüzlerce sitenin açığını buldum ve yetkililere ilettim. Bir şirket düşünün sizler alışveriş yaparken her bilginizi paylaşıyorsunuz ve o sitenin açığı olduğu için sizin bilgileriniz kötü niyetli insanların eline geçiyor. Bende bunun önüne geçerek engelliyorum ve mutlu oluyorum.” şeklinde konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.